پدر هند-قسمت پنجم

قسمت پنجم

قبل از آنکه پای گاندی به بمبئی برسد به دستور نایب السلطنۀ جدید عده زیادی بازداشت شدند ، وهمینکه گاندی به بمبئی وارد شد ، گفت : هدیه میلاد مسیح یک نایب السلطنۀ مسیحی برای هندیان ذیقیمت است ، خود او را بازداشت و بدون محاکمه به زندان انداختند . گاندی به علت اطلاع از تصمیمات جدید دولت انگلستان دایر بر اینکه قصد دارد در قانون اساسی هند برای پیروان مذاهب مختلف انتخابات جداگانه ای منظور کند ، طی نامه ای به نایب السلطنه اطلاع دا که تا پای مرگ روزه میگیرد . دولت انگلیس در پنجمین روز روزۀ گاندی اعلام کرد که از قصد خود بازگشته و گاندی نیز روزه را شکست .
گاندی پس از رهایی از زندان ، شش سال تمام برای بهبود زندگی افرادی که «نجس» خوانده میشدند کوشید و او ایشان را فرازندان خدا لقب داد وهندوان و مسلمانان را به وحدتی دوباره رساند .
آغز جنگ جهانی دوم بار دیگر گاندی را به صحنه سیاست دعوت کرد . پیشروی سریع ژاپنی ها به سوی مرزهای هند و عدم توانایی انگلیس به دفاع از این شبه قاره بزرگ ، سبب شد که گاندی دست به ابتکار جدیدی زند و مبارزه ای را آغاز نهد که به « ازهند خارج شوید » معروف است . گاندی در رئز هفتم اوت 1942 نطق شدیدی عیه انگلستان ایراد کرد و دو روز بعد همراه با سایر پیشوایان حزب کنگره به زندان افتاد . در فوریه سال بعد روز بیست ویکم روزۀ خود را برای آشتی و مودت مسلملنان وهندوها آغاز نمود اما به علت وخیم شدن و ضع مزاجی و عمومی وی در روز ششم ماه می آزاد گردید . زندان اخیر برای او از جهاتی بسیار گران تمام شد ؛ زیرا همسرش و یکی از صمیمی تین دوستانش و دبیر مخصوص او در طول آن دوران ؛ بدرود حیات گفتند .
نایب السلطنه هند در ما می 1947 جلسه مخصوصی برای ملاقات با گاندی و ترتیب استقلال هند بر پا ساخت . در نتیجه این ملاقات و مذاکره بالاخره آزادی هند در پانزدهم اوت 1947 اعلام گردید و بدین ترتیب مبارزه ای که سالها قبل آغاز شده و گاندی سبب تعمیم آن در کلیه ایالات هند شده بود ؛ به نتیجه رسید .
گاندی از این پس برای رفع اختلافات پیروان مذاهب مختلف ، بخصوص هندوان و مسلمانان همت گمارد و پیاده از شهری به شهر دیگر میرفت . هرکجا با مشکلی روبرو میشد روزه میگرفت و مردم فورا اوامر او را پذیرفته و وی را افطار میدادند .
در دومین روز از روزۀ آخر یک بمب دستی به طرف اطاقی که او نشسته بود پرتاب شدکه به وی اصابت نکرد و صدمه ای نرساند . ده روز بعد در ژانویه 1948 هنگام مراجعت از عبادتگاه ساعت نه ونیم صبح در محلی بنام بیرلاهاوس خارج میشد تا برای انجام فریضۀ مذهبی به خانقاه رود یک هندوی متعصب از اهل پونه بنام " رامینات " ، به وی نزدیک شد و در حالی که تظاهر به ادای احترام به گاندی میکرد به وسیله تپانچه خودکار سه تیر به طرف قلب وی شلیک نمود . گاندی که بر اثر روزه های اخیر بیش از پیش ضعیف و استخوانی شده بود ، بر زمین افتاد و پس از گفتن کلمۀ « هه رام » یعنی ( خداوندا ) قلبی که همیشه برای محبت به دیگران می طپید ، از حرکت باز ایستاد .
رامینات قاتل گاندی در باز جویی گفت : من به این جهت گاندی را کشتم که با سیاست این مرد که نهرو نیز از او پیروی میکرد مخالفت داشتم . نهرو میگوید : گاندی کشته شد این قهرمان مقاومت منفی که مظهر اخلاق عالی و مخالف با هرگونه عمل شدید بود انگار سرنوشت چنین مقرر شده بود که به نحو شدیدی از دنیا برود . او در آن هنگام میخواست برای صلح و اخوت بویژه در هندوستان دعا کند که دعای او قطع شد .
از رسوم وی یکی این بود که همه روزه یک آیه از هریک از کتب مقدسه آسمانی تلاوت میکرد ، و هفته ای یکبار در روزهای دوشنبه روزه میگرفت و هفته ای یکبار در روز سه شنبه روزه سکوت میگرفت و به تعمق و تفکر میپرداخت .

 

/ 0 نظر / 5 بازدید